Antireklaam

 

Kas teie lapsed on kirjamustakummardajad?

Mõtlesin, et hoiatan Teid igaks juhuks ühe kirjastuse Varrak poolt väljaantud raamatu eest. Teos on küllalt mahukas (415 lk.) ning paljulubava pealkirjaga — «Tahan kõike teada» ja võib seetõttu kergesti sattuda koolidesse ning samuti ka õpilaste kätte...

Siinkohal mõned näited
:

Päikesepaistel toodavad rakud, mida nimetatakse kloroplastideks ja mis sisaldavad rohelist pigmenti — klorofülli — suhkrut, tärklist ja tselluloosi. Suhkur, tärklis ja tselluloos levivad läbi kogu puu sinna, kus on vaja luua uusi rakke ja vilja magustada.

¨¨¨ 
Elavad rakud on veel vitste ja oksade lõpus ja need levivad iga aastaga kaugemale, samas aga moodustavad lehti ja kasvuperioodil õisi.

¨¨¨ 
[sõnajalgadest] Algul tekivad täiskasvanud taimede eellehtede alumistele külgedele mikroskoopilised eosed. Küpsedes kukuvad need lehtedele ning kanduvad tuulega edasi.

¨¨¨ 
[metsmaasikas] Esimest korda mainisid metsmaasikaid vanad roomlased. Neid on kasvatatud sellest ajast alates, kuid esimene hübriidmaasikas aretati 18. sajandil Prantsusmaal, ristates omavahel Ameerika erinevatest piirkondadest pärit sorte. Maasikas kuulub roosõieliste perekonda ja on madalalt kasvav taim, mis tavaliselt levib juurtest mulda sirutuvate võsundite abil.

¨¨¨ 
Aga teises kohas on öeldud, et... Ristikut kui sellist on enam kui 250 liiki, nende hulgas valge ja punane ristikhein ja maasikas.

¨¨¨ 
[Astelpõõsas, pildil ilmselt teravalehine iileks] Iilekseid on umbes 300 liiki põõsaid ja väikesi puid, astelpaju on nende ühine nimi. [...] Astelpaju marjad (mis on tegelikult luuviljad), on aga inimesele mürgised.

¨¨¨ 
Okastel on veekindel pealiskiht, mis kaitseb neid vihma ja lume eest. Raamatu on tõlkinud ja välja andnud Varrak. Tundub, et vähemalt osalt on vigane olnud juba originaal: roniva mürgipuu leheküljel on pildid luuderohust; sama lehekülje faktikastis on juttu harilikust maajalast (mis olevat pärit müntide perekonnast), pildil hoopis mingi soomukas või klorofüllita käpaline; hariliku männi juures on pilt kuuskedest (või nulgudest) jne. jne.


Taimi käsitletakse raamatus ainult paarikümnel leheküljel ja siinkohal on välja kirjutatud vaid osa nutma ajavaid nalju, aga karta on, et ka muud maailma puudutav "informatsioon" on samast salvest.

Neid väljanoppeid ei ole teinud mina isiklikult, aga mõtlesin, et ehk on kasulik ka õpetajaid teavitada sellise raamatu olemasolust, kuna tänapäeval kirjandust ilmub palju ja kõigel ei jõua silma peal pidada, rääkimata kõikide raamatute läbi lugemisest.


Lapsevanem



 Tutvustus Varraku kodulehelt.

Inglise keelest tõlkinud Lauri Rõuk.

Miks me näeme und? Kuidas valgus liigub? Miks sääsekupud sügelevad?
Vastused sadadele haaravatele küsimustele paljudel teemadel, alates maailma ajaloost, tehnikast ja leiutistest kuni meie planeedi ja inimkeha ehituseni.
«Tahan kõike teada» on tulvil sadu üllatavaid küsimusi ja paeluvaid vastuseid, mis sobivad õrritavateks viktoriiniküsimusteks või vaidluste lahendamiseks ning on abiks koolitöödel. Teemade hulka kuuluvad: • Maailm • Teadus ja tehnika • Ajalugu • Inimkeha.

416 lk, kõva köide

Hind püsikliendile: 337.00 kr
Tavahind: 355.00 kr